Ветеринарно-санітарна експертиза

Навчально-методичний комплекс дисципліни "Ветеринарно-санітарна експертиза з основами технології переробки продуктів тваринництва"

Викладач: Яценко В.М.

Відділення «Ветеринарно-технологічне»

Семестр: 7.

Освітньо-професійний ступінь: Фаховий молодший бакалавр

Кількість кредитів ЄКТС: 3

Всього годин – 90:

з них аудиторні години: 33 (13 год. лекцій, 20 год ЛПЗ),

години самостійного навчання: 57

Модулів: 2 Форма підсумкового контролю: залік.

Загальний опис дисципліни.

Навчальна дисципліна “ Ветеринарно-санітарна експертиза з основами технології переробки продуктів тваринництва” разом з іншими дисциплінами формує активний, комплексний і науково обґрунтований підхід фахівця ветеринарної медицини в набутті студентами теоретичних та практичних навичок розпізнавання хвороб тварин, проведення ветеринарно-санітарної експертизи продуктів і сировини тваринного походження, а також технічної серовини.

Мета навчальної дисципліни – Набути необхідні знання і навички при дослідженні тварин перед забоєм і після забою, а також проводити ветсанекспертизу продуктів харчування.

Основним завданням дисципліни полягає у вивченні здобувачами освіти :

Вивчення правил ветсанекспертизи і санітарної оцінки харчових продуктів тваринного і рослинного походження, а також технічної сировини тваринного походження.

Міждисциплінарні зв’язки: “Анатомія та фізіологія тварин”, “Хімія”, «Технологія переробки продукції тваринництва з основами санітарії», “Технологія виробництва молока і яловичини”, “Технологія виробництва продукції свинарства”, “Технології в інших галузях тваринництва”, “Технологія виробництва продукції птахівництва” та ін.

Компетентнісний потенціал дисципліни

Спеціальні компетентності відповідно до освітньо-професійної програми

ЗК 1. Здатність реалізувати свої права і обов’язки як члена суспільства, усвідомлювати цінності громадянського (вільного демократичного) суспільства та необхідність його сталого розвитку, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина в Україні.

ЗК 3. Здатність застосовувати знання в практичних ситуаціях.

ЗК 4. Знання та розуміння предметної області та розуміння професійної діяльності.

ЗК 5. Здатність до адаптації та дії в новій ситуації.

ЗК 7. Здатність оцінювати та забезпечувати якість виконуваних робіт.

фахові:

ФК 1. Здатність використовувати професійні знання в галузі виробництва і переробки продукції тваринництва для ефективного ведення бізнесу.

ФК 11. Здатність застосовувати знання організації та управління технологічним процесом переробки продукції тваринництва для ефективного ведення господарської діяльності підприємства.

ФК 14. Здатність впроваджувати у виробництво технології харчових продуктів на основі розуміння сутності перетворень основних компонентів продовольчої сировини тваринного походження впродовж технологічного процесу.Наскрізні змістові лінії послідовно розкриваються у процесі навчання і корелюються з ключовими компетентностями

Змістова лінія «Екологічна безпека і сталий розвиток» реалізується на зразках, що дають змогу усвідомити причинно-наслідкові зв’язки у природі і її цілісність; важливість сталого (керованого) розвитку країни для майбутніх поколінь.

«Громадянська відповідальність» - реалізується усвідомлення відповідальності за результати навчання, які можуть у майбутньому вплинути на розвиток країни; сумлінне виконання завдань у команді; участь у захисті довкілля (тварин) і збереженні його для себе та майбутніх поколінь.

Змістова лінія «Здоров'я і безпека» торкається всіх тем програми. У результаті реалізації цієї змістової лінії дотримуються правила безпечного поводження з речовинами і матеріалами у лабораторії, побуті й довкіллі; усвідомлюються залежність здоров’я від використання лікарських речовин.

Змістова лінія «Підприємливість і фінансова грамотність» націлює на мобілізацію знань, практичного досвіду і ціннісних установок у ситуаціях вибору і прийняття рішень.

Реалізація змістових ліній не передбачає будь-якого розширення чи поглиблення навчального матеріалу, але потребує посилення уваги до певних його аспектів.

Як результат вивчення навчальної дисципліни студенти повинні знати:

Сучасні вимоги до забійних тварин, категорії вгодованості забійних тварин ; способи транспортування забійних тварин і продуктів, що швидко псуються ; транспортну документацію на забійних тварин і тваринну продукцію; правила приймання худоби і птиці на забійних підприємствах; типи і структуру забійних та м’ясо переробних підприємств, санітарні вимоги до них; організацію перед забійного утримання худоби і птиці та основи технології їх переробки; організацію і проведення після забійного огляду туш і органів та клеймування м’яса; методи визначення якості молока і молочних продуктів ; будову, хімічний склад , товарну і ветеринарно – санітарну оцінку яєць; правила доставки ветеринарно – санітарної експертизи харчових продуктів тваринного і рослинного походження.

Як результат вивчення навчальної дисципліни студенти повинні вміти:

Визначати вгодованість забійних тварин , оформляти транспортну документацію, проводити перед забійний огляд худоби і птиці, після забійний огляд туш і органів та клеймувати м’яса відповідно до діючих стандартів та інструкцій; знезаражувати м’ясо, вимушено забитих і хворих тварин; проводити відбір проб та трихінелоскопію м’яса, проводити відбір проб молока і молочних продуктів та визначати їх якість; проводити ветсанекспертизу технічної сировини тваринного походження; проводити відбір, органолептичну оцінку та лабораторні дослідження для визначення якості яєць, риби, тваринних жирів і рослинних олій, меду, рослинних продуктів.

Теми лекцій.

  • 1. Вступ. Забійні тварини. Категорії вгодованості забійних тварин.

Тема 2. Транспортування забійних тварин, продуктів і сировини тваринного походження. Транспортування продуктів і сировини тваринного походження.

Тема 3. Підготовка худоби і птиці до забою. Основи технології і гігієни переробки забійних тварин . Поняття про забійну масу і забійний вихід. Забій і переробка кролів і птиці.

Тема4. М’ясо та методи визначення його доброякісності

Тема5. Переробка і знезараження м’яса вимушеного забитих і хворих тварин. Ветеринарно – санітарний виробничий контроль при консервуванні м’яса.

Тема6. Переробка і ветеринарно- санітарна експертиза субпродуктів, харчового жиру, крові, кишок, ендокринної та технічної сировини.

  1. Гігієна одержання, технологія виробництва і ветеринарно- санітарна експертиза молока і молочних продуктів.

Теми практичних занять.

  1. Ознайомлення з технологічними процесами забою і переробки туш великої рогатої худоби , свиней, тушок птиці і кролів.
  2. Ознайомлення з технікою післязабійного дослідження голови, внутрішніх органів і туш тварин .
  3. Відбір проб, пакування і пересилка матеріалу для бактеріологічного дослідження.
  4. Ознайомлення з відмінними особливостями яєць.
  5. Визначення категорії вгодованості забійних тварин.
  6. Ознайомлення з транспортними засобами для перевезення забійних тварин.
  7. Дослідження проб м’яса на свіжість
  8. Трихінелоскопія свинини.
  9. Відбір середньої проби молока.
  10. Дослідження проб молока від здорових та хворих на мастит тварин.