Ветеринарно-санітарна експертиза

Навчально-методичний комплекс дисципліни «Ветеринарно-санітарна експертиза з основами технології переробки продуктів тваринництва»

Викладач: Яценко В.М.

Відділення «Ветеринарно-технологічне»

Семестр: 7,8.

Освітньо-професійний ступінь: Фаховий молодший бакалавр

Кількість кредитів ЄКТС: 3

Всього годин – 90:

з них аудиторні години: 76 (30 год. лекцій, 46 год ЛПЗ),

години самостійного навчання: 14

Модулів: 4 Форма підсумкового контролю: залік, іспит

Загальний опис дисципліни.

Навчальна дисципліна “ Ветеринарно-санітарна експертиза з основами технології переробки продуктів тваринництва” разом з іншими дисциплінами формує активний, комплексний і науково обґрунтований підхід фахівця ветеринарної медицини в набутті студентами теоретичних та практичних навичок розпізнавання хвороб тварин, проведення ветеринарно-санітарної експертизи продуктів і сировини тваринного походження, а також технічної серовини.

Мета навчальної дисципліни – Набути необхідні знання і навички при дослідженні тварин перед забоєм і після забою, а також проводити ветсанекспертизу продуктів харчування.

Основним завданням дисципліни полягає у вивченні здобувачами освіти :

Вивчення правил ветсанекспертизи і санітарної оцінки харчових продуктів тваринного і рослинного походження, а також технічної сировини тваринного походження.

Міждисциплінарні зв’язки: “Анатомія та фізіологія тварин”, “Хімія”, “Епізоотологія з основами мікробіології”, “Внутрішні незаразні хвороби”, “Акушерство, гінекологія та штучне осіменіння сільськогосподарських тварин”, “Ветеринарна хірургія”, “Паразитологія та івазійні хвороби” та ін.

Компетентнісний потенціал дисципліни

Спеціальні компетентності відповідно до освітньо-професійної програми

СК4. Здатність виконувати профілактичні ветеринарно-санітарні заходи, карантинування та своєчасну ізоляцію хворих і підозрілих на захворювання тварин з метою запобігання захворюванню та загибелі тварин.

СК6. Здатність застосовувати знання з біобезпеки, біоетики, благополуччя тварин у професійній діяльності.

СК 7. Здатність організувати роботу відповідно до вимог безпеки життєдіяльності й охорони праці під час фахової діяльності.

СК 9. Здатність проводити клінічні дослідження з метою формулювання висновків щодо стану тварин чи встановлення діагнозу.

СК13. Здатність поширювати ветеринарні знання серед населення й працівників тваринництва, господарств різних форм власності.

Наскрізні змістові лінії послідовно розкриваються у процесі навчання і корелюються з ключовими компетентностями

Змістова лінія «Екологічна безпека і сталий розвиток» реалізується на зразках, що дають змогу усвідомити причинно-наслідкові зв’язки у природі і її цілісність; важливість сталого (керованого) розвитку країни для майбутніх поколінь.

«Громадянська відповідальність» - реалізується усвідомлення відповідальності за результати навчання, які можуть у майбутньому вплинути на розвиток країни; сумлінне виконання завдань у команді; участь у захисті довкілля (тварин) і збереженні його для себе та майбутніх поколінь.

Змістова лінія «Здоров'я і безпека» торкається всіх тем програми. У результаті реалізації цієї змістової лінії дотримуються правила безпечного поводження з речовинами і матеріалами у лабораторії, побуті й довкіллі; усвідомлюються залежність здоров’я від використання лікарських речовин.

Змістова лінія «Підприємливість і фінансова грамотність» націлює на мобілізацію знань, практичного досвіду і ціннісних установок у ситуаціях вибору і прийняття рішень.

Реалізація змістових ліній не передбачає будь-якого розширення чи поглиблення навчального матеріалу, але потребує посилення уваги до певних його аспектів.

Як результат вивчення навчальної дисципліни студенти повинні знати:

Сучасні вимоги до забійних тварин, категорії вгодованості забійних тварин ; способи транспортування забійних тварин і продуктів, що швидко псуються ; транспортну документацію на забійних тварин і тваринну продукцію; правила приймання худоби і птиці на забійних підприємствах; типи і структуру забійних та м’ясо переробних підприємств, санітарні вимоги до них; організацію перед забійного утримання худоби і птиці та основи технології їх переробки; організацію і проведення після забійного огляду туш і органів та клеймування м’яса; методи визначення якості молока і молочних продуктів ; будову, хімічний склад , товарну і ветеринарно – санітарну оцінку яєць; правила доставки ветеринарно – санітарної експертизи харчових продуктів тваринного і рослинного походження.

Як результат вивчення навчальної дисципліни студенти повинні вміти:

Визначати вгодованість забійних тварин , оформляти транспортну документацію, проводити перед забійний огляд худоби і птиці, після забійний огляд туш і органів та клеймувати м’яса відповідно до діючих стандартів та інструкцій; знезаражувати м’ясо, вимушено забитих і хворих тварин; проводити відбір проб та трихінелоскопію м’яса, проводити відбір проб молока і молочних продуктів та визначати їх якість; проводити ветсанекспертизу технічної сировини тваринного походження; проводити відбір, органолептичну оцінку та лабораторні дослідження для визначення якості яєць, риби, тваринних жирів і рослинних олій, меду, рослинних продуктів.

Структура навчальної дисципліни є орієнтовною. Під час складання навчальної програми викладачі можуть вносити обґрунтовані зміни та доповнення в зміст навчального матеріалу та розподіл навчальних годин за темами в межах бюджетного часу, відведеного навчальним планом на вивчення дисципліни. Внесені зміни та доповнення мають бути обговорені на засіданні циклової комісії та затверджені заступником директора з навчальної роботи.

Теми лекцій.

Тема 1. Вступ. Забійні тварини. Категорії вгодованості забійних тварин.

Тема 2. Транспортування забійних тварин, продуктів і сировини тваринного походження. Транспортування продуктів і сировини тваринного походження.

Тема 3. Підготовка худоби і птиці до забою. Основи технології і гігієни переробки забійних тварин . Поняття про забійну масу і забійний вихід. Забій і переробка кролів і птиці.

Тема 4. Організація і методика після забійного огляду туш і органів. Значення дослідження лімфатичної системи при ветеринарно санітарній експертизі продуктів забою.

Тема 5. М’ясо та методи визначення його доброякісності

Тема 6. Ветеринарно санітарна експертиза продуктів забою тварин при інфекційних захворюваннях. Вимоги до безпеки працівників робочого персоналу при виявленні антропозоонозів.

 

  • 7. Ветеринарно- санітарна експертиза продуктів забою тварин при інвазійних хворобах. Після забійна діагностика інвазійних хвороб, диференціальна діагностика, локалізація збудників в тканинах і органах тварин.

Тема 8. Ветеринарно – санітарна експертиза продуктів забою тварин при хворобах незаразної етіології. Ветеринарно- санітарна експертиза продуктів забою тварин.

Тема 9. Переробка і знезараження м’яса вимушеного забитих і хворих тварин. Ветеринарно – санітарний виробничий контроль при консервуванні м’яса.

  • 10. Основні технології і гігієни виробництва баночних консервів. Виробництво і ветеринарно- санітарна експертиза ковбасних виробів

Тема 11. Переробка і ветеринарно- санітарна експертиза субпродуктів, харчового жиру, крові, кишок, ендокринної та технічної сировини.

  1. . Гігієна одержання, технологія виробництва і ветеринарно- санітарна експертиза молока і молочних продуктів.

Тема13. Вимоги до пунктів закупівлі молока. Кисломолочні продукти, їх дієтичне та лікувальне значення. Товарознавча оцінка і ветеринарно-санітарна експертиза харчових яєць.

  • 14. Ветеринарно-санітарна експертиза харчових продуктів на ринках. Ветеринарно санітарна експертиза рослинних продуктів.
  • 15. Сучасні вимоги до якості та безпеки продовольчої сировини та продуктів харчування.

Теми практичних занять.

  1. Ознайомлення з технологічними процесами забою і переробки туш великої рогатої худоби , свиней, тушок птиці і кролів.
  2. Ознайомлення з технікою післязабійного дослідження голови, внутрішніх органів і туш тварин та клеймування м’ясних туш.
  3. Відбір проб, пакування і пересилка матеріалу для бактеріологічного дослідження.
  4. Ознайомлення з відмінними особливостями яєць.
  5. Визначення категорії вгодованості забійних тварин.
  6. Ознайомлення з транспортними засобами для перевезення забійних тварин.

Теми лабораторних занять:

  1. Дослідження проб м’яса на свіжість
  2. Визначення м’яса здорових або хворих тварин.
  3. Трихінелоскопія свинини.
  4. Визначення свіжості проб варених ковбас.
  5. Визначення сортності і доброякісності жиру.
  6. Відбір середньої проби молока.
  7. Визначення сортності молока.
  8. Дослідження проб молока від здорових та хворих на мастит тварин.
  9. Дослідження проб меду.
  10. Ветеринарно-санітарна оцінка солінь.
  11. Визначення доброякісності риби.