Українська мова (за професійним спрямуванням) - технологи

Навчально-методичний комплекс дисципліни

Викладач :Присяжнюк І.А.

Відділення «Ветеринарно-технологічне»

Семестр:  5,6

Освітньо-професійний ступінь: Фаховий молодший бакалавр.

Кількість кредитів ЄКТС: 3

Всього годин – 90 год:

З них аудиторні години: – 39 (23 лекції, 16 ЛПЗ, )

Години самостійного навчання -51;

Форма підсумкового контролю: іспит – 6 годин.

Загальний опис дисципліни

Перед вищими навчальними закладами І-ІІ рівнів акредитації поставлено завдання підготувати висококваліфікованих, грамотних, з належним інтелектуальним потенціалом спеціалістів. До майбутніх фахівців ставляться високі вимоги, які полягають не лише в досконалих знаннях фаху, а й у високому рівні володіння українською мовою, вільному користуванні нею у всіх сферах і особливо у професійній та офіційно-діловій.

Уміння спілкуватись мовою професії сприяє швидкому засвоєнню спеціальних дисциплін, підвищує ефективність праці, допомагає орієнтуватися у професійній діяльності та ділових контактах.

Програму дисципліни "Українська мова (за професійним спрямуванням)" складено відповідно до Державних стандартів гуманітарної освіти в Україні. На вивчення дисципліни відводиться 35 (36) години: з них 2 години - лекційні. 34 (33) години - практичні заняття, 9 (10) годин - на самостійне опрацювання тем.

Програма складається з 5 розділів: "Культура фахового мовлення", "Етика ділового мовлення", "Лексичний аспект сучасної української літературної мови у професійному спілкуванні", "Нормативність і правильність фахового мовлення", "Складання професійних документів".

Предметом вивчення практичного курсу "Українська мова (за професійним спрямуванням)" є мова фахової галузі. Тому велика увага під час вивчення всіх тем приділяється засвоєнню мовних стереотипів комунікацій певного фаху. Робота над культурою мови студентів проводиться з урахуванням двох аспектів: підвищення загальномовної культури майбутніх спеціалістів та їх фахової мовної культури.

Основна увага на заняттях зосереджується на різних видах словникової роботи, що має на меті навчити студентів працювати з різними видами словників, збагатити словниковий запас термінологічною, фаховою лексикою, складати тексти фахової документації.

При опрацюванні термінологічної, фахової та інших груп лексики звертається увага на правопис, вимову й стилістичні функції аналізованих слів, що сприяє підвищенню загальномовної культури майбутніх спеціалістів.

Програма дисципліни "Українська мова (за професійним спрямуванням)" визначає загальну спрямованість курсу й обов'язковий обсяг знань і умінь, якими повинні оволодіти студенти.

Форма підсумкового контролю знань - екзамени

Мета курс та завдання навчальної дисципліни:

сформувати національно-мовну особистість;

ознайомити студентів з нормами сучасної української мови в професійному спілкуванні, з основними вимогами до складання та оформлення професійних документів;

  • навчити їх професійного мовлення;

збагатити словник термінологічною, фаховою лексикою; підвищити загальномовний рівень майбутніх фахівців: формувати практичні навички ділового усного і писемного спілкування в колективі;

Компетентнісний потенціал дисципліни:

  1. Спілкування державною мовою - готовність (здатність) студентів засобами української мови успішно взаємодіяти у процесі розв’язання типових для віку життєвих проблем; сформоване ціннісне ставлення до мови свого народу, наявність досвіду послуговування державною мовою.
  2. Спілкування іноземними мовами - готовність (здатність) реалізовувати різноманітні комунікативні наміри у широкому діапазоні особистісних, соціальних і культурних контекстів.
  3. Математична грамотність - спроможність особистості застосовувати математичні вміння в реальному житті, працювати з числовою інформацією.
  4. Компетентності у природничих науках і технологіях - здатність орієнтуватися

в інформаційному просторі, володіти й оперувати інформацією відповідно до потреб, застосовувати ІКТ у навчанні й повсякденному житті, знаходити, опрацьовувати і систематизовувати інформацію); здатність бути відкритими до інновацій, реалізувати себе в мінливому технологічному, життєвому, навчальному й трудовому середовищі.

  1. Інформаційно-комунікаційна компетентність - здатність (готовність) розуміти навколишнє інформаційне середовище, самостійно шукати, добирати й критично

аналізувати необхідну інформацію, трансформувати, зберігати та транслювати її й діяти відповідно до своїх цілей і прийнятої в суспільстві комунікаційної етики.

  1. Уміння вчитися протягом життя - здатність і внутрішня потреба самостійно здобувати знання і формувати вміння відповідно до поставлених цілей з метою самовдосконалення й самореалізації.
  2. Соціальна і громадянська компетентності - усвідомлення громадянської повинності й відповідальності, здатність до реалізації громадянських прав і обов’язків.
  3. Підприємницька компетентність - це інтегрована якість особистості, що базується на креативності, творчості, інноваційності, здатності до ризику, спроможності планувати, самоорганізовуватися й організовувати підприємницьку діяльність, утілювати ідеї у сферу економічного життя, розв’язувати конфліктні ситуації, приймати рішення, брати на себе відповідальність, формувати моделі поведінки, необхідні для успішного розв’язання нагальних виробничих проблем.
  4. Загальнокультурна - здатність студента усвідомлено сприймати надбання культури як цінність, аналізувати й оцінювати досягнення національної та світової культури, орієнтуватися в культурному та духовному контексті сучасного суспільства, застосовувати традиційні для культури українського народу методи самовиховання
  5. Екологічна грамотність і здорове життя - здатність розумно й раціонально користуватися природними ресурсами, усвідомлене ставлення до ролі довкілля для життя й здоровя людини; готовність виявляти активну життєву позицію в питаннях захисту довкілля, дотримуватися здорового способу життя й пропагувати його.

З метою увиразнення ключових компетентностей уведено поняття наскрізних ліній: «Екологічна безпека і сталий розвиток», «Громадянська відповідальність», «Здоров’я і безпека», «Підприємливість і фінансова грамотність».

Наскрізна лінія «Екологічна безпека і сталий розвиток» підсилює ключові компетентності, спрямовує діяльність викладача й студентів на формування соціальної активності, відповідальності й екологічної свідомості, усвідомлення ідеї сталого розвитку як нового типу еколого-економічного зростання, що задовольняє потреби всіх членів суспільства за умови збереження й поетапного відновлення природного середовища.

готовності брати участь у розв'язанні питань довкілля та розвитку суспільства; конкретизує роботу зі збереження й захисту довкілля.

Наскрізна лінія «Громадянська відповідальність» забезпечує розвиток соціальної й громадянської компетентностей, розкриває суть поняття «відповідальний громадянин», визначає вектори його діяльності.

Реалізації здоров’язбережувальної ключової компетентності сприяє наскрізна лінія «Здоров’я і безпека» , орієнтуючи на формування студента як духовно, емоційно, соціально й фізично повноцінного громадянина, що дотримується здорового способу життя, активно долучається до облаштування безпечного для життя й діяльності середовища.

Метою наскрізної лінії «Підприємливість і фінансова грамотність» є навчання молодшого покоління українців ощадливості, раціонального використання коштів, планування витрат, стимулювання лідерських ініціатив, прагнення успішно діяти в технологічному швидкозмінному середовищі.

Знати:

  • Значимість вивчення курсу "Українська мова (за професійним спрямуванням)",
  • Особливості стилів та жанрів сучасної української літературної мови.

Поняття "літературна мова", "мовна норма", функції мови. Основні умови ефективного мовленнєвого спілкування, композицію публічного виступу.

  • Прийоми мислення, вимоги до мовлення і мислення, як правильно читати й осмислювати прочитане.
  • Сутність, види, завдання етики ділового спілкування, етичні норми та нормативи.
  • Основні функції, рівні ділового спілкування, між особові стосунки.
  • Мову професії, термінологію свого фаху, джерела поповнення лексики сучасної української літературної мови.
  • Особливості використання багатозначних слів, паронімів та омонімів у професійному мовленні, правила написання складноскорочених слів, абревіатур, географічних скорочень.

Основні правила українського правопису.

  • Синтаксичні аспекти професійного мовлення, основні форми викладу матеріалу, структуру речень і словосполучень, труднощі узгодження підмета з присудком.
  • Призначення, кваліфікацію документів, вимоги до складання та оформлення різних видів документів та правила їх оформлення.

Вміти: Здійснювати регламентування спілкування, застосовувати орфоепічні та акцентологічні норми української літературної мови в усному спілкуванні, доречно використовувати моделі звертання, привітання, ввічливості,

  • Володіти різними видами усного спілкування; готуватися до публічного

виступу.

  • Знаходити в тексті й доречно використовувати в мовленні власне українську та іншомовну лексику, термінологічну лексику та виробничо-професійні, науково-технічні професіоналізми;
  • Користуватися словником іншомовних слів, термінологічними словниками та довідковою літературою.
  • Знаходити в тексті і доречно використовувати у професійному мовленні синоніми, пароніми, омоніми; користуватися різними видами словників.
  • Перекладати тексти українською мовою, використовуючи термінологічні двомовні словники, електронні словники.
  • Правильно записувати числівники та цифрову інформацію у професійних текстах; узгоджувати числівники з іменниками.
  • Правильно використовувати найпоширеніші дієслівні форми у професійному спілкуванні; користуватися додатковою літературою.
  • Правильно вживати прийменникові конструкції у професійних текстах, перекладати прийменникові конструкції українською мовою; користуватися довідковою літературою.
  • Користуватися синтаксичними нормами у професійному спілкуванні.
  • Правильно використовувати синтаксичні конструкції при складанні документів.

Програма навчальної дисципліни

Змістовий модуль 1. Культура професійного мовлення.

Тема 1.1. Мова і професія. Основні вимоги до мовлення. Особливості професійного спілкування. Мовленнєвий етикет спілкування.

Тема 1.2. Види усного спілкування за професійним спрямуванням. Жанри публічних виступів. Композиція мовлення.

Тема 1.3. Форми проведення дискусій. Культура мовлення під час дискусії.

Змістовий модуль 2. Лексичні норми сучасної української мови в професійному спілкуванні.

Тема 1.4. Власне українська та іншомовна лексика у професійному мовленні. Терміни, виробничо-професійні та науково-технічні професіоналізми, фразеологізми.

Тема 1.5. Багатозначні слова і контекст. Пароніми та омоніми у професійному мовленні. Синонімічний вибір слова.

Тема 1.6. Номенклатурні назви в професійному мовленні. Географічні назви з номенклатурними словами та без них.

Тема 1.7. Особливості перекладу текстів українською мовою.

Змістовий модуль 3. Морфологічні норми сучасної української мови в професійному спілкуванні.

Тема 1.8. Особливості використання граматичних форм іменників, прикметників, займенників у професійному мовленні.

Тема 1.9. Особливості використання числівників у професійному мовленні.

Тема 1.10. Особливості використання дієслівних форм у професійному мовленні.

Тема 1.11.Особливості використання прийменників у професійному мовленні.

Змістовий модуль 4. Синтаксичні норми сучасної української мови в професійному спілкуванні.

Тема 1.12. Синтаксичні особливості професійних текстів.

Тема І.ІЗ.Складні випадки керування і узгодження.

Змістовий модуль 5. Складання професійних документів.

Тема 1.14.Укладання документів щодо особового складу та розпорядних документів.

Тема 1.15.Укладання довідково-інформаційних документів (листи- запити, листи-відповіді, виробничі звіти, виробничі протоколи, витяги з протоколу).

Тема І.І6.Укладання документів з господарської діяльності (договір, трудова угода, контракт).

Тема 1.17.Укладання обліково-фінансових документів (відомість, накладна (вимога), виробничі акти).

Тема 1.18.Укладання організаційних документів (положення, статут, інструкція, правила).

Самостійна робота

1. Мова і професія. Основні вимоги до мовлення . Особливості професійного спілкування. Мовленнєвий етикет спілкування.

2. Синтаксичні особливості професійних текстів.

3. Складні випадки керування та узгодження.

4. Укладання документів щодо особового складу та розпорядних документів.

5. Укладання довідково-інформаційних документів (листи , звіти, протоколи, витяги з протоколів).

6. Укладання документів з господарської діяльності (договір, трудова угода, контракт).

7. Укладання обліково — фінансових документів (відомість, накладна(вимога), виробничі акти).

8. Організаційна документація та її написання (положення, статут, інструкція, правила).

9. Укладання розпорядчих документів відповідно до напрямків підготовки.

  1. Індивідуальні завдання.
  1. Власне українська та іншомовна лексика у професійному мовленні.( скласти словничок за професією).
  2. Терміни , виробничо-професійні та науково-технічні професіоналізми - скласти словничок за професією ( виробництво та переробка продукції тваринництва, ветеринарія).
  3. Особливості використання дієслівних форм у професійному мовленні — виписати із фахових видань 6 речень, де б використовувалися дієприслівники, дієприкметники.
  4. Укладання документів щодо особового складу та розпорядчих документів — відкоригувати подані документи, записати відповідно до правил оформлення.

Методи навчання

Лекція, бесіда, проблемний виклад, ілюстрація, виконання вправ, проблемно-пошуковий метод, самостійна робота проектний метод.

Методи контролю

Активація опорних знань, усне опитування, кросворди, тестування, самостійна робота, контрольна робота, іспит.

Теми семінарських робіт навчальним планом не передбачені.

Теми практичних робіт збігаються з навчальним планом.