Історія коледжу

Там, де родючі поля межують з буйними лісами та перелісками, де весною рясним цвітом буяє різнотрав’я, а восени щедрі сади радують людей своїми дарами, на березі тихоплинного Хоролу  славної козацької Миргородщини більше сотні років функціонує один із найстаріших аграрних закладів освіти України – Відокремлений структурний підрозділ «Хомутецький фаховий коледж Полтавського державного аграрного університету». Кожному десятиліттю нашої історії умовно можна дати назву...

Десятиліття «Початок»

У далекому 1920 році на базі колишнього родового маєтку Муравйових – Апостолів Наркомземом була організована агропрофшкола з однорічним терміном навчання, а з 1927 року навчання стало трирічним. В цей час в школі навчалося 60 учнів і працювало 7 викладачів. Час був не спокійним. Уряди змінювалися, вирувала громадянська війна…

Про величезне значення агропрофшколи говорять ті факти, що вже в 1922 році був придбаний трактор «Фордзон» (рідкість для того часу), в господарстві функціонував паровий млин. Крім обробітку своєї землі, школа обслуговувала навколишні села (Хомутець, Довгалівка та Малі Сороченці), готувала агроактив із молоді, допомагала селянам, брала участь у організації садово-городнього товариства.

Десятиліття «Становлення»

В 1930 році агропрофшкола була перетворена в Хомутецький технікум свинарства. А перший випуск техніків свинарства в 1931 році налічував 54 особи.

В 1933 році створено навчально-виробниче господарство. Технікум став називатися Хомутецьким зоотехнікумом ім. Декабристів. В той час на скорочених курсах додатково здійснювалася підготовка  старших свинарів.

Попри  голод 1932-33 років, до технікуму зараховано 63 особи, а в 1935 – 96 осіб. В цей час навчалося близько 150 студентів. Педколектив нараховував 16 викладачів. Випускники технікуму користувалися шаленим попитом на тогочасному ринку праці, адже кваліфікованих спеціалістів катастрофічно не вистачало колективним господарствам. Саме тому контингент технікуму постійно збільшувався. Вже на лютий 1936р. в технікумі нараховувалось 210 студентів.

Цікавий факт. За наказом № 160 від 6 листопада 1937 р. за хороші показники в роботі були нагороджені 11 студентів і 160 робітників і службовців. Цікаві також і тогочасні нагороди. Так Голоб Яків нагороджений костюмом, Чаюн Микола - матерією на рубаху і штани, Чупайда Настя - мануфактурою на плаття, Кіященко Марія - матерією на плаття і хустку. Робітники і службовці нагороджені обідом.

Десятиліття «Надія на майбутнє»

В 1940 році навчання в технікумі було платне. Працювало 13 викладачів. Навчаюся в технікумі 192 студенти. На перший курс було зараховано 96 осіб.

В цьому році виставком Всесоюзної сільськогосподарської виставки нагородив Малою Срібною медаллю свинаря навчального підсобного господарства технікуму П.М.Мельника.  За високі показники в учбово-виховній та господарській діяльності технікум у 1941р. був затверджений учасником Всесоюзної сільськогосподарської виставки.

Але війна увірвалася в мирне життя хомутчан чорним смерчем. Частину робітників технікуму, в тому числі директора, було призвано до армії. Худобу, що була в технікумі вивезли до Республіки німців на Поволжя та на Харківський м'ясокомбінат. За окупаційної німецької адміністрації, з 10 листопада 1941р. технікум був перетворений в Державне господарство Хомутецький зоотехнікум. Напрямок діяльності – виробництво сільськогосподарської продукції та забезпечення нею військ вермахту. Звільнений Хомутець був 17 вересня 1943р. Відроджується і Хомутецький зоотехнікум. 17 листопада 1943р. опубліковане оголошення про набір учнів. Заняття розпочалися 31 грудня того ж року. За два роки після визволення технікум став справжнім навчальним комбінатом. При ньому працювали 9-ти місячні курси техніків тваринництва, 6-ти місячні курси бригадирів ВРХ, 9-ти місячні курси ветфельдшерів, курси завідуючих фермами та інших спеціалістів. На три курси було набрано 210 студентів. В технікумі працювало 14 викладачів. В 1945 р. в технікумі навчається 175 студентів, навчається 10 груп студентів, працює 16 викладачів, є 2 предметні комісії, 6 кабінетів.

Десятиліття «Відбудова»

В 50-ті роки значення технікуму для сільського господарства тільки зростало. Висококваліфіковані кадри були потрібні селу. В 1955 році збудовані тваринницькі приміщення учбово-дослідного господарства технікуму, що дозволило покращити якість практичної підготовки спеціалістів-тваринників.

З 1956 року в технікумі існує заочне відділення, яке готує зоотехніків. Інфраструктура вже не могла забезпечити ту кількість студентів, які навчалися в технікумі, тому в 1955р. було побудовано гуртожиток №2.  В 1957р. побудовано гуртожиток №3, в 1958р. - ветеринарну клініку.

Десятиліття «Розбудова»

В 1960 році технікум було реорганізовано в ветеринарно-зоотехнічний. Працював у селі і Університет сільськогосподарських знань, роботу якого організовували члени сільськогосподарської комісії та викладачі технікуму.

Восени 1963року технікум відвідала делегація Республіки Болгарії, а в 1967р. - Чехословаччини. В 1963-64рр. збудовано новий учбовий корпус на 360 учнівських місць. 

Цікаві досягнення того часу: 1962р. учнівська виробнича бригада технікуму одержала на площі 5 га по 107 ц кукурудзи, на решті площі 15 га - по 70.4 центнери, за що технікум нагороджено значком "Знатний кукурудзовод".

Десятиліття «Зміцнення»

В 1970- ті роки технікум був флагманом підготовки спеціалістів для сільського господарства області. Міцніла матеріально-технічна база, налагоджувалися зв’язки з іншими навчальними закладами та сільськогосподарськими господарствами. Студенти брали участь у передовому виробництві під час навчальних і виробничих практик.

В 1973 році до Хомутецького ветзоотехнікуму був приєднаний Андріївський зоотехнікум (колишнього Новосанжарського району), а у 1978 році - Писаревщанський ветзоотехнікум (колишнього Диканського району). Педагогічний колектив цих навчальних закладів влився до дружньої сім’ї хомутчан. Матеріально-технічна база вищевказаних технікумів передана на баланс Хомутецького ветеринарно-зоотехнічного технікуму.

Десятиліття «Перебудова»

У 1980-х роках викладачі, працівники та студенти технікуму постійно брали участь у різноманітних виставках, змаганнях, конкурсах. В 1985-1986 н.р. технікум зайняв друге місце в області в змаганні серед навчальних закладів Міністерства сільського господарства. В 1986р. колектив технікуму було нагороджено грамотою та грошовою премією "Укручгосптресту".

У 1987 році до ладу став 4-х поверховий гуртожиток, який функціонує і до нині. В цей період розпочато будівництво адміністративного корпусу, який, нажаль не встигли добудувати.

Цікавий факт. В 1988 р. в колишній садибі Муравйових-Апостолів, що на території нашого навчального закладу, проводилися зйомки двохсерійного фільму “Генеральна репетиція”. Фільм переносить нас у 19 століття та розповідає про молоді роки М.В. Гоголя. В фільмі знімалися відомі актори того часу Б.Брондуков, Б.Ступка, М. Порфільєв та інші. В масових сценах були задіяні студенти технікуму, викладачі та жителі с. Хомутець.

Навчальний корпус технікуму (колишня садиба Муравйових–Апостолів) та Хомутецький парк допомогли кіномайстрам достовірно відтворити антураж подій тих часів. Територія технікуму перетворилася на знімальний майданчик. Декорації, спеціально побудовані локації, костюми, кінні екіпажі, робота каскадерів  ціле літо притягувало зацікавлених людей з усього району. Усім хотілося подивитися як знімають справжній повнометражний фільм.

Десятиліття «Адаптація»

Після розпаду СРСР технікум не перестав існувати. Якою б тяжкою не була ситуація на початку 90-х років, але адміністрація та працівники доклали максимум зусиль щоб, не тільки зберегти навчальний заклад, а й розвивати його.

Саме в цей час пройшла газифікація технікуму, регулярно проводилися ремонти приміщень. Навчальний заклад виконував державне замовлення із набору абітурієнтів на спеціальності «Ветеринарна медицина» та «Зоотехнія». Почалася підготовка фахівців за новою перспективною спеціальністю «Зооветеринарія». Працювали курси водіїв.

В цей час технікум підтримує зв’язки з асоціацією “Франція-Україна”, головою якої є наша землячка Наталія Карманя, а також міжнародною студентською асоціацією МІЖЕ. В 1997 та 1999 році до технікуму прибули делегації студентів з навчальних закладів Франції. Матеріально-технічна база технікуму поповнилася імпортними ветеринарними приладами та інструментами, сучасними медикаментами та спецодягом закордонного виробництва. Теплий прийом, дружня атмосфера, цікаве спілкування назавжди запам’яталося учасникам тих зустрічей.

Знаковою подією 1995 року було святкування 75 – річчя з часу заснування технікуму. Був організований святковий концерт, випущений пам’ятний знак та проведене нагородження викладачів та працівників технікуму.

Період «Сучасність»

З 1 липня 2004 року технікум став структурним підрозділом Полтавської державної аграрної академії. 

Випускників нашого коледжу можна зустріти в усіх районах Полтавщини і далеко за її межами. Є ті з них, хто працює за спеціальністю у закордонних агрофірмах та установах. За сторічну історію в Хомутці здобули грунтовні знання та практичні вміння і навики близько 15 тисяч спеціалістів.

2010 р.- технікум посів 3 місце в регіональному конкурсі «Організація та проведення навчальних практик» в м. Олександрія. 2012 р. - представник коледжу здобув перемогу у конкурсі «Педагогічні інновації», ДУ НМЦ «Агроосвіта». 2013 р. – представник технікуму бере участь у розробці Державних стандартів спеціальності «Ветеринарна медицина». 2013 р. – відновлене та переобладнане приміщення для котельні на альтернативному виді енергії для опалення. 2014 р. – відновлене та переобладнане приміщення для клубу коледжу. 2014 р. – представник технікуму посів 1 місце в регіональному конкурсі «Викладач року», м. Хорол. 2014 р. – представник технікуму посів 3 місце на Всеукраїнському конкурсі «Викладач року», ДУ НМЦ «Агроосвіта». 2015 р. – представники коледжу беруть участь у роботі «Школи Європейського тваринництва», ПДАА, м. Полтава. 2015 р. – технікум посів 2 місце в конкурсі «Краща клініка ветеринарної медицини». 2016 р. – технікум посів 2 місце у регіональному конкурсі «Краща навчально-виробнича ферма». 2016 р. – відновлене та переобладнане приміщення для навчально - виробничої лабораторії 2016 р. – на базі технікуму відбулося засідання навчально-методичної комісії спеціальності 211 “Ветеринарна медицина”. Комісія включала представників з усієї України.  В 2017 році в березні місяці технікум переіменовано в Хомутецький ветеринарно-технологічний коледж ПДАА. 2018 р. – представники коледжу задіяні у україно-німецькому проекті FABU «Сприяння розвитку професійної освіти в аграрних коледжах України». 2018 р. – представник коледжу взяв участь у конкурсі «Куратор навчальної групи – 2018» та здобув перемогу в номінації «Куратор-порадник». 2019 р. – представники коледжу здобули перемогу у Всеукраїнському конкурсі «Педагогічний оскар-2019». З 2021 року наш заклад освіти носить назву: Відокремлений структурний підрозділ «Хомутецький фаховий коледж Полтавського державного аграрного університету».

1 жовтня 2020 року у Сільському будинку культури відбулося грандіозне дійство – урочистості з нагоди 100-річчя з дня заснування Хомутецького  коледжу. 

Зі столітнім ювілеєм коледж вітало багато поважних гостей: офіційна делегація Полтавської державної аграрної академії, голова районної державної адміністрації, представники місцевих органів самоврядування, районного відділу культури, закладів освіти району та області, керівники агропідприємств, працівники коледжу, студенти, ветерани та жителі с.Хомутець. Були вручені грамоти та подяки, висловлені слова щирої вдячності усім причетним до становлення та розвитку коледжу. 

ВІА «Ритм» Хомутецького будинку культури та народний ансамбль сучасної пісні та танцю «Мал-а-хіt» Полтавської державної аграрної академії своєю концертною програмою подарували присутнім феєрверк позитивних емоцій.

Цього дня була організована виставка «Коледж. Від минулого до сьогодення». Тут були представлені історичні документи, фотографії, нагороди та відзнаки, що демонстрували етапи розвитку нашого коледжу та характеризували роботу викладачів, працівників та студентів.

В районній газеті «Прапор перемоги» (№41 від 9 жовтня 2020 року) вийшла стаття директора інформаційного центру «Миргородщина» Ольги Устименко «100 років альма-матері ветеринарно-зоотехнічних фахівців», в якій детально описані події того святкового дня.

Велику історичну цінність має колишній палац Муравйових-Апостолів. Це будинок, в якому неодноразово бували: господарі І.М.Муравйов-Апостол та його сини Матвій, Сергій, Іполит, Пестель П.І., Бестужев-Рюмін М., Лорер М.І., брати Вадковські та інші. Були в цьому будинку А.П.Чехов, В.Г.Короленко. Навколо будинку розкинувся старовинний парк, окрасою якого є дуб-трійця, що за легендою посаджений І.М.Муравйовим-Апостолом на честь синів.